Prohlédněte si náš hotel Prohlédněte si náš hotel
Rádi by jste se podívali jak to u nás vypadá? Díky fotografiím a 360° virtuálním prohlídkám získáte dokonalou představu o našem hotelu.

Zobrazit galerii
On-line rezervace ubytování
EN

Jeskyně Balcarka

Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu a patří právem k vyhledávaným cílům turistických návštěv. 

 Vstupní část jeskyně Balcarky byla známa odedávna. Od roku 1923 byly další části jeskyně postupně objevovány ostrovskými občany pod vedením  Josefa Šamalíka. V roce 1948 byly jednotlivé části jeskyně spojeny v jeden celek.
Jeskyni tvoří složitý labyrint chodeb a dómů ve dvou výškových úrovních.   Mimořádné bohatství krápníků, typicky vyvinuté povrchové krasové jevy (závrty, škrapy), bohaté archeologické a paleontologické nálezy, význačné druhy teplomilné květeny a malebnost krajiny činí z lokality Balcarky jedno z nejzajímavějších míst v Moravském krasu.
 .
Balcarka zaujímá také významné místo  v nejstarší historii Moravského krasu. Někdy zhruba před 15 000 lety  v ní sídlila početná skupina lovců sobů a koní z údobí magdalénienu. 
V rámci prohlídky shlédnou návštěvníci i expozici představující jeskyni Balcarku jako jeskyni těchto lovců, zimoviště medvědic jeskynního medvěda a jeskyni medvíďat. Expozice v Balcarce je součástí integrální expozice Moravského krasu pod názvem Jeskyně a lidé, jejíž další části je možné zhlédnout při návštěvě Sloupsko-šošůvských jeskyní, Výpustku a Kateřinské jeskyně.