Prohlédněte si náš hotel Prohlédněte si náš hotel
Rádi by jste se podívali jak to u nás vypadá? Díky fotografiím a 360° virtuálním prohlídkám získáte dokonalou představu o našem hotelu.

Zobrazit galerii


Větrný mlýn v Rudici



Na kopci nad malou obcí Rudice nedaleko Blanska se nachází unikátní technická památka – větrný mlýn, který se od svého vzniku v roce 1865 stal symbolickým bodem nejen pro místní obyvatele, ale i pro všechny, kdo se zajímají o historii mlynářství a tradice Moravského krasu. Je jedním z mála zachovalých větrných mlýnů ve střední Evropě. Ačkoliv už dnes neplní svou původní funkci, stále vypráví příběh o minulosti tohoto regionu a představuje důležitý doklad někdejšího hospodářského života v této oblasti.

O mlýně a jeho současném využití

Rudický mlýn patří mezi tzv. hollandry – typ větrného mlýna s otočnou střechou, která umožňovala nasměrování lopatek podle směru větru. Mlýn byl postaven manžely Matějem a Františkou Ševčíkovými na pozemku zakoupeném od obce v roce 1864. O rok později byla stavba dokončena a začala sloužit místnímu obyvatelstvu. Až do začátku 20. století zde mlynář mlel obilí pro Rudici a okolní vesnice.

Mlýn má kamennou kruhovou konstrukci. Původní střecha byla otočná a pokrytá šindelem, což umožňovalo otáčet celé větrné zařízení směrem k větru. V roce 1922 došlo k výrazné rekonstrukci – byl vyměněn hlavní hřídel a mlýn prošel rozsáhlejší úpravou. O tři roky později však silná bouře zničila větrné lopatky a mlýn tak přešel na elektrický pohon. V průběhu druhé světové války byl mlýn zapečetěn a v roce 1945 ztratil své mlecí právo a postupně došlo k jeho postupnému chátrání a opuštění. V roce 2004 se však mlýn dočkal rekonstrukce díky iniciativě místní komunity a obce, která zajistila jeho obnovu.

Dnes je otevřený veřejnosti a slouží jako muzeum a turistické informační centrum. Vstupní předsíň je věnována historii větrných mlýnů a navazuje na místnost průvodce, která je vybavena dobovým nábytkem a přibližuje bydlení v Rudici na přelomu 19. a 20. století. Návštěvníci zde mohou shlédnout asi desetiminutovou 3D videoprojekci, která nabízí unikátní pohled do jinak nepřístupných prostor Rudického propadání.

Muzejní expozice

V prvním poschodí se nachází mineralogická expozice s rozsáhlou sbírkou rudických geod a dalších hornin, které nashromáždil místní sběratel Alfons Matuška. Nechybí ani ukázky keramických výrobků a připomínka zaniklé osady Bystřec v nedalekém Rakoveckém údolí.

Druhé poschodí je věnováno speleologii. Rudické propadání je druhým nejdelším jeskynním systémem v České republice, a zdejší expozice přibližuje výzkum tohoto fascinujícího podzemního světa, včetně mezinárodních expedic, kterých se zúčastnili i místní speleologové. Návštěvníci si mohou prohlédnout bohatou fotodokumentaci, mapy i přístroje využívané při průzkumech.

Mlýn je přístupný od května do září, a to vždy od středy do neděle mezi 10:00 a 17:00 hodinou. V dubnu a říjnu je otevřen pouze o víkendech. Dospělí zaplatí 50 Kč, děti, studenti a senioři 30 Kč, přičemž děti do šesti let mají vstup zdarma. Pro větší skupiny je možné dohodnout individuální prohlídku nebo výlet mimo běžnou otevírací dobu.

Okolí Rudického mlýna

Rudice se nachází v srdci Moravského krasu, jedné z nejkrásnějších a nejznámějších přírodních oblastí České republiky. Přímo u mlýna začíná naučná stezka Rudickým propadáním. Tato okružní trasa, dlouhá asi pět kilometrů, má dvanáct informačních zastavení, které seznamují návštěvníky s těžbou železné rudy, výrobou dřevěného uhlí a geologickými zajímavostmi oblasti. Stezka vede k místu, kde se Jedovnický potok ztrácí v podzemí a pokračuje spletitým jeskynním systémem až k Býčí skále – jedné z nejdelších a zároveň nejzajímavějších jeskyní v České republice, která je také významným archeologickým nalezištěm.







Naše adresa

Hotel Stará škola
Sloup 30, 679 13 Sloup


Výhody přímé rezervace

         


Moravský kras

Pohádka

Meetings

Velká dohoda


Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.


Příjezd
Odjezd