Prohlédněte si náš hotel Prohlédněte si náš hotel
Rádi by jste se podívali jak to u nás vypadá? Díky fotografiím a 360° virtuálním prohlídkám získáte dokonalou představu o našem hotelu.

Zobrazit galerii
On-line rezervace ubytování


Expozice Jeskyně a lidé



Nová unikátní expozice s názvem "Jeskyně a lidé" doplňuje prohlídkové trasy v jeskyních Balcarce, Kateřinské, Sloupsko-šošůvských a v jeskyni Výpustek, kde je navíc umístěna rozsáhlá výstava věnovaná celému Moravskému krasu, jeho geologii, objevování, výzkumu či archeologickým a paleontologickým nálezům. Jednotlivé expozice na sebe volně navazují a provázejí návštěvníka od dob nejstaršího osídlení Moravského krasu až po dnešek. Expozice jsou interaktivní a turistům nabízejí více než jen přehlídku vystavených předmětů. Jsou doplněny audiovizuálními pořady, dotykovými obrazovkami a v jeskyních se odehrávají i videoprojekce.

1. Jeskyně výpustek

 • Vstupte do tajných vojenských objektů v jeskyni!
 • Víte jak funguje stroj času?
 • Dotkněte se pravěku v první speleologické expozici Jeskyně a lidé!
Největší část expozice JESKYNĚ A LIDÉ je instalována v areálu JESKYNĚ VÝPUSTEK. Seznámí nás s bohatou historií využívání Křtinského údolí i jeho jeskyní. Ta sahá od pravěku přes období 2. světové války až po nedávnou současnost, kdy byl ve Výpustku zřízen vojenský kryt. Další expoziční celky jsou věnovány geologii, pravěké zvířeně, povrchovým a podzemním krasovým jevům, speleologickému výzkumu a dokumentaci, pravěkému osídlení i využívání jeskyní v nedávné minulosti a v současnosti. Jeskyně Výpustek je rozsáhlý podzemní systém ve Křtinském údolí, který byl odedávna proslulý bohatstvím kosterních nálezů jeskynních medvědů. Jeskyně s pohnutou historií je symbolem intenzivního využívání krasu a jeskyní člověkem.

2. Sloupsko-šošůvské jeskyně a jeskyně kůlna

 • Vydejte se na lov mamuta spolu s neandrtálskými lovci!
 • Víte co se ukrývá v archeologických vykopávkách jeskyně Kůlna?
 • Nahlédněte do sídliště lovců před 130 tisíci lety.
V JESKYNI KŮLNA, jež je součástí okruhu Sloupsko-šošůvských jeskyní, je instalován soubor ilustrací, kopií originálních nálezů, videopořadů, dioramat a archeologických profilů z této evropsky významné archeologické lokality. Sloupsko-šošůvské jeskyně - bludiště v ponorové oblasti Sloupského potoka je nejdelší veřejnosti zpřístupněnou jeskyní České republiky s bohatou historií. Návštěvní okruh ústí v mohutném portálu jeskyně Kůlna.

3. Jeskyně balcarka

 • Vydejte se s pravěkými lovci na lov sobů!
 • Víte co zanechali naši předkové před tisícíletími v jeskyních?
 • Myslíte si, že víte, kdo žil v pravěku mezi krápníky?
Jeskyně ve skalním ostrohu Balcarovy skály je složitý labyrint chodeb a dómů s bohatou krápníkovou výzdobou. V jeskyni Balcarce je podzemní muzeum, které v dioramatech, kopiích nálezů a na videoprojekci představuje lovce sobů a koní. Pozornost je věnována i „porodnici“ jeskynních medvědů.

4. Kateřinská jeskyně

 • Víte jak vypadaly tajemné rituály pravěkých lidí?
 • Chcete vidět pohřebiště pravěkých medvědů?
 • Procházejte jeskyní opatrně – třeba tam ještě nějaký medvěd spí!
Jeskyně v Suchém žlebu se dvěma obrovskými dómy má unikátní krápníkovou výzdobu. Portál KATEŘINSKÉ JESKYNĚ a blízké dutiny využívali lidé mladší doby kamenné – neolitu. Jejich rituální obřady představuje diorama ve vchodu. Jeskyni využívali jeskynní medvědi k zimnímu spánku. Na návštěvnické trase se s nimi můžete blíže seznámit.







Naše adresa

Hotel Stará škola
Sloup 30, 679 13 Sloup


Rezervace on-line

         


Moravský kras

Pohádka

Meetings

Velká dohoda


Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.